ŻYWIENIE
Szczenięta w naszej hodowli otrzymują karmę POKUSA PUPPY JAGNIĘCINA KACZKA
W przypadku szczeniąt dzienna porcję karmy dzielimy na 4-5 posiłków i stopniowo wraz z wiekiem zmniejszamy ilość posiłków do 2 dziennie. Wszystkie szczenięta opuszczające naszą hodowlę otrzymują w wyprawce 1 kg karmy POKUSA PUPPY JAGNIĘCINA z KACZKĄ. Zalecamy kontynuowanie żywienia szczeniaka wyżej wymienioną karmą przynajmniej w pierwszych tygodniach w nowym domu, nagła zmiana żywienia może wywołać rewolucję żołądkowe. |
Najczęściej popełniane błędy w żywieniu
Poniższa tabelka wskazuje dzienne zapotrzebowanie szczeniaka na karmę w zależności od wieku szczenięcia, podana u góry waga dotyczy wagi docelowej szczenięcia.
Dorosły westie waży od 7 do 9kg więc sugerujemy się kolumną która została zaznaczona na tabelce.
Oczywiście tabelek nie trzeba się sztywno trzymać, szczeniaki powinny jeść tyle na ile mają ochotę,
mogą mieć nawet stały dostęp do jedzenia.
Dorosły westie waży od 7 do 9kg więc sugerujemy się kolumną która została zaznaczona na tabelce.
Oczywiście tabelek nie trzeba się sztywno trzymać, szczeniaki powinny jeść tyle na ile mają ochotę,
mogą mieć nawet stały dostęp do jedzenia.
- błędne odczytywanie tabelki - bardzo często właściciele biorą pod uwagę aktualną wagę szczenięcia, zamiast wagi docelowej psa dorosłego. W dodatku producent stosuje bardzo duży przedział wiekowy od 1 miesiąca (4-5tygodni) do 3 miesięcy (12-13tygodni), miesięczne szczenię które dopiero uczy się jeść nie zje tak dużej porcji w ciągu dnia jaką sugeruje producent, natomiast dla 3 miesięcznego wskazana ilość będzie niewystarczająca.
- bardzo często ze strony nowych właścicieli szczeniąt słyszymy pytanie "Jak można urozmaicić psią dietę?", "Co możemy dodatkowo podawać do jedzenia?" Oczywiście że możemy podać takie przysmaki jak starta marchew, jabłko, gotowane mięsko czy nawet surowe, z pewnością nasz nowy pupil zje je z wielkim apetytem! Tylko co później? Po kilku dniach okazuje się że ten mały przebiegły słodziak chciałby aby te przysmaki stanowiły podstawę jego żywienia, a nie były tylko dodatkiem! Wówczas zaczyna się okres wybrzydzania, piesek nie chce jeść już samej karmy, dodatki stają się koniecznością do spożycia psiej karmy lub są sprytnie wyjadane tak że psie groszki pozostają nietknięte :)
- szczenięta wychodząc z hodowli są przyzwyczajone do trawienia suchej -namoczonej karmy oraz otrzymują też kilka razy dziennie po kilkanaście ziarenek suchej karmy - tak aby uczyły się gryźć, zazwyczaj mają dobry apetyt i nie ma potrzeby dosmaczania karmy, jeżeli decydujemy się na dosmaczenie karmy - karmą mokrą, dodajemy jedynie łyżeczkę karmy mokrej do głównego posiłku. Nasze szczenięta nie są przyzwyczajone do trawienia mokrej karmy w dużej ilości, szczególnie tej wysokopodrobowej - tak gwałtowana zmiana skończy się na pewno rozwolnieniem.